Váleční veteráni z Gruzie v Lázních Darkov
Do karvinských Lázní Darkov dorazili váleční veteráni z Gruzie. Dva zranění gruzínští vojáci Amiran Adamia a Nikoloz Tsereteli, kteří se účastnili bojů v krvavém gruzínsko-abchazském konfliktu, absolvují v Lázních Darkov měsíční léčebný rehabilitační pobyt. Zároveň si zde vyzkouší nejmodernější speciální protézy. Jejich přepravu, léčbu i nové protézy hradí Nadační fond REGI Base, pobočka Regi Base Georgia.
Amiran Adamia byl během bojů vážně zraněn kulkou a následující rok mu během dalších operací pod nohama vybuchla pěchotní mina a přišel o levou nohu. Byl vyznamenám Řádem Vakhtang Gorgasali třetí třídy. Nikoloz Tsereteli sloužil ve speciálních jednotkách. Výbuch miny ho připravil o obě nohy. Poté vystudoval právnickou fakultu a nyní působí jako advokát. Je držitelem medaile Za bojové zásluhy.
Oba váleční veteráni se čerstvě ubytovali v Lázních Darkov, kde se budou po celý následující měsíc zotavovat. Absolvují zde celou řadu léčebných rehabilitačních procedur s využitím unikátních robotických přístrojů a jedinečné přírodní léčivé jodobromové vody solanky. Během příštího týdne jim budou zaměřeny a následně zhotoveny nejmodernější protézy, které uhradí Regi Base Gruzie.
„Koncem loňského roku se na nás obrátilo ministerstvo obrany Gruzie s žádostí o pomoc se zajištěním rehabilitace a léčby pro jejich zraněné novodobé válečné veterány. Přesně toto je oblast, na kterou se specializujeme. Zvolili jsme karvinské Lázně Darkov, protože s nimi máme velmi dobré mnohaleté zkušenosti. Doprava obou veteránů z Gruzie do Česka byla poněkud komplikovaná, několikrát se odkládala, ale konečně už jsou tady. Věříme, že se nám podaří zlepšit zdravotní stav nejen prvním dvěma, ale i dalším zraněným vojákům v českých rehabilitačních zařízeních,“ sdělil předseda správní rady Nadačního fondu REGI Base Hynek Čech.
„S léčbou vojáků máme dlouholetou zkušenost, ať už se jedná o české válečné veterány, nebo o vojáky ze zahraničí, například z Libye, Saúdské Arábie nebo Ukrajiny. Úspěšně jsme léčili i děti z Beslanu,“ řekla generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi.
Lázně Darkov mají bohaté zkušenosti s léčbou zraněných válečných veteránů, řadu z nich úspěšně odléčily a vrátily do života. Mimořádně úspěšná byla například léčba dvou ukrajinských válečných veteránů před třemi lety, kdy jeden z nich přijel do Lázní Darkov o berlích a očekával, že skončí na invalidním vozíku, a už po dvou týdnech léčby chodil bez berlí jen s protézou. I jejich léčbu hradil Nadační fond REGI Base.
Přežili zuřivý válečný konflikt v Gruzii
TV.BLESK.CZ
Přežili zuřivý válečný konflikt v Gruzii