,,BOJ POKRAČUJE´´

Když se v červnu minulého roku na REGI BASE obrátila s žádostí o pomoc manželka těžce zraněného záchranáře Veronika, bylo jasné, že máme před sebou opět velkou výzvu. Tehdy jsme však zdaleka ještě netušili, jak moc špatně na tom její manžel je.
Jako elitní záchranář rychlé záchranné služby Jihomoravského kraje zachránil Zdeněk Mikula desítky životů. Po jedné náročné noční službě v roce 2017 postihla však Zdeňka v jeho 43 letech rozsáhlá mozková příhoda. Ve Fakultní nemocnici Brno, kam byl převezen, byl uveden do umělého spánku a začal doslova boj o život. Zdeněk ochrnul od hlavy dolů a lékaři mu nedávali v podstatě žádnou naději na to, že by se mohl jeho stav někdy zlepšit. Částečný posun nastal v boskovické nemocnici, kde se po odstranění tracheostomie podařilo Zdeňkovi zařídit neurorehabilitační pobyt. Ani po něm však nebyl schopen sedět, mluvit, hýbat rukama či nohama. Jediná komunikace tak probíhá skrz speciální oční senzor a obrazovku umístěnou nad jeho postelí. Očním kontaktem Zdeněk skládá věty, které počítač následně přečte. Tento stav tak Zdeňka doslova uvěznil doma, kde o něj však s láskou a mimořádným nasazením pečuje jeho manželka Veronika. Právě ta se také obrátila na náš nadační fond se žádostí o pomoc.
Péče o pacienty se získaným poškozením mozku není jednoduchá a jen málo lékařů v zemi má s takovými těžkými případy zkušenost. Díky tomu, že jsme se podíleli na záchraně podobně těžce zraněného válečného veterána z Afghánistánu před cca 7 lety, jsme přesně věděli, kam se obrátit. Absolutní špičkou v tomto oboru je primářka MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky AXON. Tým pod jejím vedením navrhl dlouhodobou komplexní neurorehabilitační péči s jediným cílem – postavit Zdeňka zpět na nohy. Právě proto, že už jednou se toto paní doktorce podařilo, neměl nikdo z nás důvod této ambici nevěřit.
I proto REGI BASE zorganizoval vlastní sbírku www.vlcimak.cz na získaní dostatečných prostředků, aby bylo možné absolvovat minimálně šestiměsíční intenzivní neurorehabilitační péči. Už v lednu mohl díky tomu Zdeněk přijet do Prahy a začít rehabilitovat ambulantně na klinice Neurorehabilitační klinika AXON. REGI BASE uhradil celkem 363 000,- Kč za první 2 měsíce rehabilitace a 1 měsíc ubytování v léčebně pro dlouhodobě nemocné.

Už po prvním měsíci intenzivní a specializované rehabilitace pod vedením těch nejlepších z oboru udělal Zdeněk první výrazný pokrok, když se posadil a byl schopen samostatně sedět. Probíhá také velmi náročná logopedická příprava, která by měla Zdeňka opět vrátit do života i co se mluvení týče. Další zlom nastal tento týden, kdy se po téměř 4 letech Zdeněk opět rozešel v nejmodernějším a jediném robotickém zařízení pro simulaci chůze LOKOMAT od švýcarského výrobce HOCOMA.

S paní primářkou Zipserovou koordinuje REGI BASE další postup rehabilitace. V létě by měl navíc Zdeněk podstoupit aplikaci kmenových buněk v zahraničí.

Děkujeme všem, kteří se na pomoci finančně podíleli, a i nadále budou podílet, a to skrze transparentní účet č.: 2020 11 111 / 2010. Vybrat bychom potřebovali ještě dalších alespoň 750 000,-Kč.

Pomáháme těm, kteří za nás sloužili.

⚔️🇨🇿🚑