Mobilní telerehabilitační kontejner

Mobilní telerehabilitační kontejner.

Unikátní český projekt distanční terapie a telerehabilitace
Nadační fond REGI Base I. ve spolupráci s Českou asociací robotiky, telemedicíny a kybernetiky (ARTAK), vyvinul a zkonstruoval historicky první Mobilní telerehabilitační kontejner na světě. Instalovali jsme ho přímo na soukromý pozemek v Záhořanech, kde bydlí s manželkou těžce zraněný hasič nadstrážmistr Robert Gyombér. 27 let sloužil u hasičského záchranného sboru v Praze.
Přestřižení pásky, tentokrát místo pásky byla železná tyč, kterou slavnostně přestřihl hydraulickými nůžkami přímo ředitel odboru IZS Praha plk. Ing. David Vratislavský.
Díky tak zvanému internetu věcí jsme mu umožnili přiblížit rehabilitační pomoc, co nejblíže, aniž by nutně musel dojíždět kilometry daleko. Určená cvičení přitom probíhají online za dozoru rehabilitačního pracovníka.
Snahou REGI BASE bylo vytvořit větší komfort Robertovi, který sám ze zdravotních důvodů není schopen sám dojíždět na rehabilitaci. Jeho žena pracuje a když se večer vrátí zpět domů, rehabilitační zařízení mají už po zavírací době. Další nevýhodou jsou dlouhé čekací lhůty na termín rehabilitace a hlavně zdlouhavé a komplikované dojíždění ze Záhořan do Prahy.
Premiérově instalovaný Mobilní telerehabilitační kontejner (MTJ) umožnuje telerehabilitační a distanční terapii v domácím prostředí Roberta, s potřebou dlouhodobé rehabilitační péče.
Tato první instalace v Zahořanech je určena pro zdravotně postiženého hasiče nadstrážmistra Roberta Gyömbéra. Díky těžké nemoci vyžaduje dlouhodobou rehabilitační péči. MTJ v Zahořanech je vybavena telerehabilitačními a distančními systémy pro terapii stability stoje, zlepšení koordinace chůze, cvičení trupových svalů, terapii jemné a hrubé motoriky ruky a software pro trénink mozku – kognitivní rehabilitaci. Například Homebalance je interaktivní terapeutická pomůcka vyvinutá primárně pro rehabilitaci pacientů s poruchou stability stoje a chůze. Současné studie poukazují, že by se tato pomůcka dala použít i pro další indikace, např. pro terapii bolesti zad, ochablosti trupových svalů, terapii horních končetin po neurologickém inzultu a pro terapii nestability trupu vozíčkářů.
Cena takto vybaveného prototypového kontejneru je téměř 950.000,-Kč. Bez pomoci spolupracujících partnerů, dobrovolných dárců a dárcovských DMS by tento unikátní pomocník nemohl vzniknout. Proto patří velké poděkování všem, kteří se na projektu podíleli. Mobilní telerehabilitační kontejner lze instalovat na kterémkoli místě v dosahu elektrické a internetové sítě tak, aby distanční terapii mohlo využívat více klientů i ve velmi vzdálených místech od rehabilitačního centra. Podle přesného rozvrhu pak mohou rehabilitační pracovníci všechny klienty individuálně řídit a monitorovat, aniž by se museli pacienti složitě přepravovat do specializované ambulance.
Velké poděkování za realizaci tohoto unikátního projektu pro zraněného hasiče patří výrobci kontejnerů fy ALGECO, realizátor hardwarového a softwarového řešení ROBOTSYSTEM, spin-off firma 1. Lékařské Fakulty Uneversity Karlovy – Homebalance, s.r.o., společné pracoviště biomedicínského inženýrství FBMI ČVUT, arch. Michalu Postráneckému, 1. LF UK, Cesta za snem a REHAMZA.

Pokud chcete podpořit další projekty REGI BASE, můžete tak učinit převodem na transparentní účet u FIO Banky a.s. 2900415315 / 2010

Pomáháme těm, kteří za nás sloužili!

SDÍLET:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

AKTUALITY NADAČNÍHO FONDU REGI BASE I.

Další články

Lukášek trpí vadou zoubků

Úsměv – zdánlivá drobnost, která bourá bariéry, léčí duši a pomáhá překonávat nejednu těžkou situaci. A právě proto jsme se rozhodli podpořit kpt. Pavlu Jakoubkovou

DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ

V tento den si připomínáme odvahu a obětavost našich válečných hrdinů. Tito stateční muži a ženy bojovali za naši svobodu a mír, často s obrovskými

Speciální židle do koupelny

Nedávno jsme díky vaší pomoci pořídili Simoně, dceři válečného veterána Josefa Mikeše, která od narození trpí dětskou mozkovou obrnou, speciální židle do koupelny. Pojďme se

Zakoupení notebooku do školy

Milí přátelé a podporovatelé Nadačního fondu, rádi bychom vám připomněli pozoruhodný příběh Jakuba, který nám ukazuje sílu lidské vůle, odhodlání a solidarity. Jakubova cesta byla