Policista dostal DNA své manželky

Nadační fond REGI Base oslovil MUDr. Pavla Kuklu experta na DNA s žádostí, zda by bylo v jeho silách získat a uložit DNA tragicky zemřelé manželky praporčíka Mauera.
Běžně se archivaci DNA provádí ze vzorku několika málo kapek krve nebo ze stěru z ústní dutiny. Tato metoda však nebyla k dispozici a bylo proto nutno získat vzorky jiným způsobem. Pan Mauer dodal předměty, na kterých by se s největší pravděpodobností mělo DNA manželky vyskytovat.
Po pečlivém uložení do sterilních obalů byly vzorky označeny kódovým číslem a přepraveny do forenzní DNA laboratoře. Od této chvíle byly vzorky zcela anonymní. V genetické laboratoři byla provedena důkladná analýza. Po biochemickém zpracování se podařilo z jednoho z předmětů izolovat čistou DNA a to v takové kvalitě, že mohla být připravena k následné archivaci.
Pro archivaci DNA byla zvolena technologie METTINUM®, neboť garantuje uchování vzorku na neomezeně dlouho dobu a to při běžných pokojových teplotách. K archivaci tedy není nutno používat nákladné zařízení pro zamrazení vzorku. Takto archivovanou DNA pomocí této technologie lze kdykoliv v budoucnosti opakovaně použít například k analýze potenciálních dědičných onemocnění.
Právě to bylo přáním pana Mauera. Uložit DNA manželky do doby, kdy bude možno rutině provádět analýzu DNA za účelem učení pravděpodobnosti přenosu genetické zátěže z matky na syna.

Děkujeme.
Pomáháme těm, kteří za nás sloužili.

SDÍLET:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

AKTUALITY NADAČNÍHO FONDU REGI BASE I.

Další články

Elektropohon k mechanickému vozíku

Vzácná genetická nemoc připoutala četaře Pavla Michala na invalidní vozík. Bývalý člen Hradní stráže je už přes 15 let v plném invalidním důchodu a zhruba