Ukrajinští veteráni se léčí v Darkově

V Lázních Darkov na Ostravsku se od čtvrtka zotavují dva zranění váleční veteráni z Ukrajiny. Léčebné výlohy v celkové výši zhruba 200 tisíc korun zaplatí kompletně Nadační fond Regibase. Kvůli nekončícímu konfliktu na východě Ukrajiny nezvládá země tisícům zraněných vojáků pomoct sama.Oba dva veterány Oleha Fedorčuka a Vitalije Lehušu dopravil do Česka letecký speciál, na palubu nastoupili na vojenském letišti Boryspil v ukrajinské metropoli Kyjev. Oba veteráni utrpěli vážná zranění během bojů v Donbasu.

Vitalijovi Lehušovi uřízly štěpiny pravou dlaň a palec u levé ruky, když si kryl v Doněcku tvář před granátem. „Ruce to odnesly nejvíc. Naše zdravotnictví asi není na takové úrovni jako v Česku. Doufám, že se zbavím bolestí v rukou a nebudu už závislý na lécích,“ vypráví ukrajinský válečný veterán.
Oleh Fedorčuk zase bojoval v Debalcevu, kde šlápl na pěchotní minu, a přišel o jednu nohu. „Druhá je poraněná, mina mi vybuchla přímo pod nohama. Přežil jsem a mám naději. Doufám, že už to bude jen dobré,“ říká Ferdočuk.Trvalé následky nejsou jediným zdravotním problémem, kterému ukrajinští veteráni čelí. Podle poradce pro psychologii Nadačního fondu Regi Base Pavla Sůvy potřebují také psychologickou pomoc. „Ti chlapci jsou poškozeni fyzicky, z toho se dostanou a dobře se zrehabilitují, psychicky jsou na tom ale špatně a špatně se vracejí do reálného života,“ dodává Sůva.
Bojům na Ukrajině předcházela revoluce na kyjevském Majdanu. Rusko okupovalo Krym a začala válka s proruskými separatisty v luhaňské a doněcké oblasti. „Ukrajina se potýká s daleko silnějším soupeřem, který okupuje její území, je naší povinností těmto lidem pomáhat,“ uvádí místopředseda Senátu Jiří Šesták (STAN).

SDÍLET:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

AKTUALITY NADAČNÍHO FONDU REGI BASE I.

Další články

Elektropohon k mechanickému vozíku

Vzácná genetická nemoc připoutala četaře Pavla Michala na invalidní vozík. Bývalý člen Hradní stráže je už přes 15 let v plném invalidním důchodu a zhruba