[et_pb_section bb_built=“1″][et_pb_row][et_pb_column type=“4_4″][et_pb_text _builder_version=“3.0.106″ background_layout=“light“]
Centrum robotické rehabilitace v Rehabilitačním ústavu Kladruby získalo v červnu 2014 v rámci společného projektu RÚ Kladruby a Nadačního fondu Regi Base I. další robotický rehabilitační systém
Rehabilitační ústav Kladruby: Nadační fond REGI Base I. představil v Kladrubech kombinovaný robotický polohovací stůl s motorovým pohybem dolních končetin pro vertikalizaci, mobilizaci a proprioceptivní stimulaci s PC kontrolou v reálném čase Erigo®Pro. Přístroj je určen pro vertikalizaci pacientů po poranění mozku, stavu po závažné mozkové mrtvici, poranění míchy, onemocnění centrálního nervového systému a stavech, kdy byl pacient dlouhodobě upoután na lůžko (bezvědomí, těžké úrazy). Vertikalizace je důležitým prvkem pro zahájení rehabilitační péče, nácviku sedu, stoje a chůze, ale i ke zlepšení vědomí a pozornosti u pacientů, kteří ztratili možnost samostatné pohyblivosti nebo byli dlouhodobě upoutáni na lůžko.
Užívání je zaměřeno na adaptaci pacienta na vertikální polohu, postupné zatěžování srdečně cévního systému, vystavení dolních končetin tlakové zátěži a nácviku koordinace pohybu dolních končetin. Roboticky instrumentovaný pohyb dolních končetin, podporuje uvědomění si pacienta o pohybu dolních končetin, podporuje neuroplasticitu stimulací mozkových center a senzorickým intenzivním drážděním receptorů na dolních končetinách. Asistovaný pohyb dolních končetin rovněž pomáhá překonat jinak běžné přidružené komplikace plynoucí z dlouhodobé nečinnosti, jako je omezení kloubního rozsahu s následnými deformitami kloubů, zvýšené napětí svalů, úbytek svalů a preventivně působí proti hluboké žilní trombóze.
Hlavní přínos systému Erigo®Pro spočívá v podpoře mobilizace pacientů upoutaných na lůžko, předcházení druhotných poškození a zlepšení bdělosti u pacientů s poškozením mozků prováděním senzorických cvičení.
“Je to další příspěvek do systému robotického vybavení pro pacienty se získaným poškozením mozku v České republice,” říká zakladatel nadačního fondu Hynek Čech.
Vedoucí a koodinátor roboticko rehabilitačního centra RÚ Kladruby Jakub Pětioký k tomu dodává: “Stůl umožňuje rehabilitaci od velmi těžce poškozených pacientů až po pacienty, kteří jsou relativně funkční, ale například jim chybí schopnost vědomého ovládání dolních končetin. Pacienti oceňují hlavně komfort, pocit bezpečí a jednoduchou manipulaci.”
[/et_pb_text][et_pb_gallery _builder_version=“3.0.106″ show_title_and_caption=“on“ show_pagination=“on“ gallery_ids=“142,143,144″ fullwidth=“off“ orientation=“landscape“ zoom_icon_color=“#2ea3f2″ hover_overlay_color=“rgba(255,255,255,0.9)“ background_layout=“light“ pagination_font_size_tablet=“51″ pagination_line_height_tablet=“2″ /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]