V letošním ročníku nejprestižnější tuzemské fotografické soutěže učarovala porotě mimo jiné i série snímků, která zachycuje „všední život“ veterána Jirky „Regiho“ Schamse.

Foto: REGI s paní Schamsovou (maminka).

Jejím autorem je Petr Toman, který v současné době fotí také pokroky jiného veterána – Lukáše „Hiro“ Hirky – a uvažuje taktéž o cyklu věnovanému těm, kdo trpí posttraumatickým stresovým syndromem.

Foto: REGI a spoluorganizátorka výstavy Štepánka Nikodýmová,
která pracuje u ministra Fischera a Regiho zná z kampaně.

Petr Toman se nejprve věnoval psaní do novin a reportážní fotografii, nicméně rychlý žurnalistický styl práce mu nevyhovoval, a proto se začal věnovat vlastním dokumentárním projektům. Cenu CZECH PRESS PHOTO již v minulosti získal za sérii o bývalých likvidátorech černobylské jaderné havárie.

Foto: REGI a jeho asistent, Štěpánka se celou dobu o Regiho starala.

Momentálně se věnuje projektu novodobých válečných veteránů a spolupracuje s Nadačním fondem REGI Base I. Jeho cyklus nese název „Odvrácená tvář války“. Ze soutěže si letos odnesl druhé místo a pořadatelé navíc na slavnostní vyhlášení pozvali i samotného Jirku Schamse, aby se ujal předávání cen jako čestný host.

Foto: REGI s maminkou.

Petr Toman přitom nechce jen fotit to, co „lahodí“ objektivu a oku diváka. Téma si vybral, protože jej samotného trápí: „Mezi oběma zraněními (pozn. red.: Jirky a Lukáše) uběhly čtyři roky. Dalo se předpokládat, že za tu dobu se vybuduje adekvátní systém péče pro další raněné, ale ukazuje se, že společnost si s nimi stále neví rady. Zatímco ve většině členských zemí NATO putují ranění vojáci po propuštění z nemocnic do veteránských center, kde se jim věnují týmy fyzioterapeutů, logopedů, psychologů a odborné pomoci se dostává i nejbližším, v České republice se role pečovatelky přehodí na rodinu.“

Fotografie z letošního CZECH PRESS PHOTO můžete až do konce ledna 2014 vidět v Křížové chodbě a v Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Probíhá zde i návštěvnická anketa, na jejímž základě bude vyhlášena Cena diváků. Takže můžete pro Regiho hlasovat!