Fotky Regiho: 2. místo na CZECH PRESS PHOTO

V letošním ročníku nejprestižnější tuzemské fotografické soutěže učarovala porotě mimo jiné i série snímků, která zachycuje „všední život“ veterána Jirky „Regiho“ Schamse.

Foto: REGI s paní Schamsovou (maminka).

Jejím autorem je Petr Toman, který v současné době fotí také pokroky jiného veterána – Lukáše „Hiro“ Hirky – a uvažuje taktéž o cyklu věnovanému těm, kdo trpí posttraumatickým stresovým syndromem.

Foto: REGI a spoluorganizátorka výstavy Štepánka Nikodýmová,
která pracuje u ministra Fischera a Regiho zná z kampaně.

Petr Toman se nejprve věnoval psaní do novin a reportážní fotografii, nicméně rychlý žurnalistický styl práce mu nevyhovoval, a proto se začal věnovat vlastním dokumentárním projektům. Cenu CZECH PRESS PHOTO již v minulosti získal za sérii o bývalých likvidátorech černobylské jaderné havárie.

Foto: REGI a jeho asistent, Štěpánka se celou dobu o Regiho starala.

Momentálně se věnuje projektu novodobých válečných veteránů a spolupracuje s Nadačním fondem REGI Base I. Jeho cyklus nese název „Odvrácená tvář války“. Ze soutěže si letos odnesl druhé místo a pořadatelé navíc na slavnostní vyhlášení pozvali i samotného Jirku Schamse, aby se ujal předávání cen jako čestný host.

Foto: REGI s maminkou.

Petr Toman přitom nechce jen fotit to, co „lahodí“ objektivu a oku diváka. Téma si vybral, protože jej samotného trápí: „Mezi oběma zraněními (pozn. red.: Jirky a Lukáše) uběhly čtyři roky. Dalo se předpokládat, že za tu dobu se vybuduje adekvátní systém péče pro další raněné, ale ukazuje se, že společnost si s nimi stále neví rady. Zatímco ve většině členských zemí NATO putují ranění vojáci po propuštění z nemocnic do veteránských center, kde se jim věnují týmy fyzioterapeutů, logopedů, psychologů a odborné pomoci se dostává i nejbližším, v České republice se role pečovatelky přehodí na rodinu.“

Fotografie z letošního CZECH PRESS PHOTO můžete až do konce ledna 2014 vidět v Křížové chodbě a v Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Probíhá zde i návštěvnická anketa, na jejímž základě bude vyhlášena Cena diváků. Takže můžete pro Regiho hlasovat!

SDÍLET:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

AKTUALITY NADAČNÍHO FONDU REGI BASE I.

Další články

Elektropohon k mechanickému vozíku

Vzácná genetická nemoc připoutala četaře Pavla Michala na invalidní vozík. Bývalý člen Hradní stráže je už přes 15 let v plném invalidním důchodu a zhruba