Veterán Lukáš HIRO Hirka opustil vojenskou nemocnici…

Rozhodně je to dobrá zpráva, ale neznamená, že by Lukáš, který byl těžce zraněn 7. září loňského roku při raketovém útoku na základnu v Logaru, mohl odejít domů. Míří nyní do sanatoria v Klimkovicích, aby intenzivně rehabilitoval.

Lukáš, alias HIRO, patří mezi zkušené vojáky. Má za sebou mise v Afghánistánu, v Kosovu, kurzy přežití ve Francouzské Guayaně a v Alpách. Raketě, která dopadla téměř před rokem v jeho bezprostřední blízkosti, ale nemohl čelit. Co hůř, rozbila ochrannou zeď, tzv. T-wall, a Lukášovu hlavu tak zasáhly kromě šrapnelů i úlomky betonu.

Díky vynikající práci českého Polního chirurgického týmu i zahraničních lékařů se podařilo Lukášův stav stabilizovat natolik, že už druhý den byl vojenským speciálem upraveným na verzi MEDEVAC/STRATEVAC přepraven do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Jeho stav byl ale kritický a další měsíce prodělal v umělém spánku četné infekce a další komplikace.

Teprve když odezněly horečky, pokusili se lékaři přivést Lukáše k vědomí. Po dvou měsících se ale zdálo, že zůstane v kómatu. Jako rodák z Frýdku-Místku byl přepraven do Vojenské nemocnice Olomouc. Jeho blízcí pak zaznamenali oční kontakt, cílené drobné pohyby hlavy a pravé ruky.

Nicméně dlouhý pobyt na lůžku si již mezitím vyžádal svou daň. Výrazný pokles hmotnosti, spasmus končetin, zavedení umělé výživy přímo do žaludku a tracheotomie pro zabezpečení dýchání. Přestože se Lukášovi věnovali rehabilitační pracovníci dvakrát denně a především se mu po celou dobu intenzivně věnuje rodina, nadešla aktuálně fáze, kdy by snad mohl být schopen podstoupit péči intenzivnější.

V době po převozu do Vojenské nemocnice Olomouc už byla Lukášova rodina v kontaktu s Nadačním fondem REGI Base I (www.regibase.cz) a začalo se uvažovat o přemístění do unikátního sanatoria v Klimkovicích (www.sanatoria-klimkovice.cz). Rodina Lukáše a zástupci REGI Base začali intenzivně jednat s lékaři, zástupci AČR a vedením lázní Klimkovice o co nejhladším převozu Lukáše. Vše se však odvíjelo jen od jeho aktuálního zdravotního stavu.

Správná konstelace nastala nyní. Lukáš HIRO Hirka má před sebou nejen rehabilitace, ale také ho ještě čeká minimálně jeden složitý operační zákrok. Vše má svůj čas, vše je stále silně podmíněno proměnami jeho zdravotního stavu i nemalé pomocí okolí. V závislosti na úspěšnosti sbírky REGI Base by Lukášovi také brzy mohla výrazně ulehčit léčbu polohovací robotická postel.

Zapojili se už ale jak silní sponzoři jako například Andrej Babiš, který poskytl 300 tisíc, tak drobní dárci, ovšem s nemenším úspěchem. Válečný veterán Radek KUKO Koreň inicioval sbírkovou akci „Kámen pro Lukáše a nejen pro něj“.

Mohyla u jeho Chaty Ostrá přinesla do celkového rozpočtu sbírky 78 tisíc korun (www.chata-ostra.cz). Po jeho vzoru založil mohylu také Petr Něnička, pořadatel Vlkošských dnů vojenských tradic (www.militarymuzeum.cz). A další mohyla vznikla na airsoftové akci Protector (www.airsoftwars.cz). Potřebného půl druhého miliónu se tak snad brzy sejde.

Držíme tedy Hirovi palce v jeho léčbě a rehabilitaci!

SDÍLET:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

AKTUALITY NADAČNÍHO FONDU REGI BASE I.

Další články

Lukášek trpí vadou zoubků

Úsměv – zdánlivá drobnost, která bourá bariéry, léčí duši a pomáhá překonávat nejednu těžkou situaci. A právě proto jsme se rozhodli podpořit kpt. Pavlu Jakoubkovou

DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ

V tento den si připomínáme odvahu a obětavost našich válečných hrdinů. Tito stateční muži a ženy bojovali za naši svobodu a mír, často s obrovskými

Speciální židle do koupelny

Nedávno jsme díky vaší pomoci pořídili Simoně, dceři válečného veterána Josefa Mikeše, která od narození trpí dětskou mozkovou obrnou, speciální židle do koupelny. Pojďme se

Zakoupení notebooku do školy

Milí přátelé a podporovatelé Nadačního fondu, rádi bychom vám připomněli pozoruhodný příběh Jakuba, který nám ukazuje sílu lidské vůle, odhodlání a solidarity. Jakubova cesta byla