Ve spolupráci s AČR, proběhla dne 6. 3. 2013 první návštěva zástupců REGI Base u našeho dalšího těžce zraněného vojáka Lukáše Hirky, který leží ve Vojenské nemocnici Olomouc.

 

 

Lukáš Hirka, nar. 1986, má přezdívku HIRO, hodnost – desátník, zařazení starší průzkumník, zástupce velitele družstva. Sloužil u Českého Provinčního rekonstrukčního týmu ( PRT).

 

Dne 7.9 2012 byl desátník Lukáš „HIRO“ Hirka v Afghánistánu těžce zraněn při raketovém útoku na základnu Shank v provincii Lógar, byl zasažen střepinami z rakety a úlomky betonu po celém těle, nejvíce to však v oblasti hlavy, ve které mu střepy dodnes zůstaly. Lukášovi byla po útoku poskytnuta první pomoc a následně byl přesunut na základnu KAIA u Kábulu, kde byl operován. Tam byl také stabilizován. Lékaři následně svolili k převozu do ČR. Armáda tak Lukáše převezla do ÚVN v Praze hned druhý den po útoku.

 

Lukáš byl v umělém spánku cca 2 měsíce a za tuto dobu si prošel mnoha zdravotními komplikacemi. Jeho stav byl po celou dobu velmi kritický a lékaři nedávali příliš nadějí na přežití. Po překonání infekcí a teplot byl Lukáš pomalu probouzen. Vědomí však nepřicházelo a prognózy lékařů byly stále velmi pesimistické. Po 2,5 měsících byl Lukáš převezen do Voj. nemocnice Olomouc na oddělení OCHRIP k panu primáři MUDr. Pavlu Pokornému, kde leží dodnes.

 

Lukáš je v současné době celkově v nehybném stavu, je vyživován přímo do žaludku a v krku mu byla provedena tracheostomie. Lukáš stále nemluví, reaguje na okolí jen pohybem očí.
Rehabilitační specialista Mgr. Petioky a poradkyně Ing. Doubravská z REGI Base probrali proto s primářem Pokorným další moznosti jeho další rehabilitace, a hlavně možnost transportu na specializované vojenské rehabilitační pracoviště v USA nebo v Izraeli. Mezi oběma zeměmi a REGI Base probíhají aktuálně intenzivní jednaní o podmínkách převozu a následně speciální léčby.

 

Pokud chcete Lukáše také podpořit, pošlete mu pohlednici přímo do nemocnice s Vaším přáním.

Lukas Hirka – HIRO

Vojenska Nemocnice Olomouc

OCHRIP

Sušilovo náměstí 5

771 11 Olomouc