Jiří Schams - Regi, Praha, Česká republika

Duben 2011


Jirka - civilista s maminkou

Po mnoha měsících léčení, dvou operacích, rehabilitacích a intenzivních cvičení se zdálo, že Jirka udělal jen poměrně malý krůček dopředu. Ale měřeno úsilím a vůlí, dal by se tento krok měřit na míle. Nadporučík Schams je nyní po třech letech kvalifi kován jako kvadruplegik.

Je odkázaný na trvalou péči ostatních, nevidí na jedno oko a mluví jen s velkými obtížemi. Za většinou jeho problémů stojí stále přítomná střepina v mozku. A ta je, v souladu s možnostmi současné neurochirurgie, neodstranitelná. Jirka přesto zvládne řadu věcí, které se musel a často bolestivě znovu naučit. Jednou rukou ovládá speciální mobilní telefon dokonce si už svlékne i tričko. Mluví sice pomalu a přerývavě, ale dokáže říct úplně všechno, často i vtipné a sarkastické poznámky.

Dokonce se nyní pokouší za pomoci chodítka trochu kráčet po svých. K jeho zlepšení zřejmě přispívá i to, že jeho bývalí kolegové z práce za nim často jezdí a dávají mu znát, že je „jeden z nich“. Zkrátka, že na něj nikdo nezapomíná. Přes svou, pro někoho úděsnou situaci, tak rozhodně nepropadá Jirka pražádné sebelítosti. Nedávno se ho ptali, zda by, pokud by to mohl vrátit, do toho šel znova… Ani chvilku nepřemýšlel a přisvědčil…

Bohužel většinu času zůstává ve svém bytě v 3.patře ve Stodůlkách na Praze 13. Potřebuje 24 hodinovou asistenci z důvodu nemožnosti bezbariérového bydlení.

Současné bydlení Regiho – Jiřího Schamse

Stodůlky Praha 13, sídliště, byt v 3.patře, rok 2011