Přednáška na Arcibiskupském gymnáziu

12.04.2012 00:00

 

Ve čtvrtek 11. dubna 2012 proběhla v pořadí druhá přednáška, tentokrát na Arcibiskupském gymnáziu.

Přednáška byla nepovinná, a tak jsme byli velmi zvědaví, kolik mladých lidí zaujme téma novodobých válečných veteránů. K našemu příjemnému překvapení do velkého sálu dorazilo mimo početné delegace z REGI Base také 60 studentů nejvyšších ročníků gymnázia.

Přednášející opět provedl posluchače historií boje proti terorismu, účasti českých vojáků na misích a současným děním v oblastech působení NATO. Líčení vlastních zážitků z misí bylo opět zásadním momentem, při kterém si většina posluchačů uvědomila, že mají před sebou člověka, který zažil něco výjimečného a čelil při tom nebezpečí, které se týká nás všech.

Obzvláště živá byla debata po přednášce. Ruce hlásící se o slovo letěly okamžitě nahoru a zaznělo zde množství dotazů, z nichž některé padly i při první přednášce. Například jak se staví rodina k odjezdu svého syna či manžela na zahraniční bojovou misi? Účastní se misí i ženy? Kde se vzala averze české společnosti vůči vojákům a policistům, kteří nasazují svůj život za náš stát?

Debata se opět výrazně protáhla a ani po oficiálním ukončení se studenti nenechali odbýt, přednášejícího obklopili a nepustili, dokud neprodiskutovali, co se jim po přednášce honilo hlavou.  

Myslím si, že tato otevřená diskuze byla jasným signálem, že mezi dnešními studenty je obrovský zájem o vyjádření vlastních názorů a přednáška externisty, jakým je bývalý profesionální voják, je obrovským přínosem jak pro výuku, tak i pro osobní rozvoj studentů samotných.

Rádi bychom proto poděkovali vedení Arcibiskupského gymnázia za poskytnutí prostoru pro přednášku ve své výuce a studentům, kteří ji velmi obohatili svými názory a postřehy.